Quantcast
Maps of World
Current, Credible, Consistent
Home / Commonwealth Games / Glasgow 2014 Commonwealth Games Schedule

Commonwealth Games 2018 Schedule, Dates

Download Games schedule for Glasgow 2014 Commonwealth Games in PDF and XLS formats.




The 20th Commonwealth Games is going to be held in Glasgow, Scotland, United Kingdom. It will start from 23 July to 3 August 2014. Given below is a detailed schedule of the Commonwealth Games 2014:


Glasgow 2014 Commonwealth Games Schedule

Opening ceremony
Sports Event Time Venue
Aquatics Swimming heat 10:30-12:30 Tollcross National Swimming Centre
 Swimming semi-final, final: 19:00-21:00 Tollcross National Swimming Centre
Badminton Preliminaries 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30 Emirates Area
Cycling Track qualification & semi-final 11:00-13:45 Emirates Area
 Track qualification & final 16:00-18:45 Sir Chris Hoy Velodrome
Gymnastics Rhythmic qualification 12:00-15:30 Sir Chris Hoy Velodrome
 Rhythmic final 18:00-21:30 The SSE Hydro
Hockey Preliminaries 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30 Glasgow National Hockey Centre
Judo Preliminary 10:00-16:00 Glasgow National Hockey Centre
 Final 18:00-20:45 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Lawn Bowls Preliminary 08:45-14:00 & 15:45-21:00 Kelvingrove Lawn Bowls Centre
Netball Preliminaries 11:30-15:00 & 17:00-20:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Squash Preliminaries 11:00-15:00 & 16:30-21:00 Scotstoun Sports Campus
Table Tennis Qualification 09:30-14:30 & 16:00-21:00 Scotstoun Sports Campus
Triathlon Final 11:00-18:00 Strathclyde Country Park
Weightlifting Preliminary 10:00-12:00 Clyde Auditorium
Sports Event Time Venue
Aquatics Swimming heat 10:30-12:00 Tollcross National Swimming Centre
 Swimming semi-final, final 19:00-21:15 Tollcross National Swimming Centre
Badminton Preliminaries 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30 Emirates Area
Boxing Preliminaries 13:00-17:00 & 18:30-22:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Cycling Track qualification & quarter-final 11:00-13:30 Track qualification & quarter-final
 Track semi-final & final 16:00-18:30 Sir Chris Hoy Velodrome
Gymnastics Rhythmic final 13:30-17:30 The SSE Hydro
Hockey Preliminaries 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30 Glasgow National Hockey Centre
Judo Preliminary 10:00-16:00 Glasgow National Hockey Centre
 Final 18:00-20:45 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Lawn Bowls Preliminary 08:45-14:00 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
 Preliminary, semi-final 15:45-21:45 Kelvingrove Lawn Bowls Centre
Netball Preliminaries 09:30-13:00 & 15:00-20:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Shooting Qualification, final 08:45-18:00 Barry Buddon Shooting Centre
Squash Preliminaries 12:30-16:30 & 18:00-21:00 Scotstoun Sports Campus
Table Tennis Qualification 09:30-14:30 Scotstoun Sports Campus
 Classification, preliminary 16:00-21:00 Scotstoun Sports Campus
Weightlifting Preliminary 10:00-12:00 Scotstoun Sports Campus
 Finals 15:30-18:00 & 19:30-22:00 Clyde Auditorium
Sports Event Time Venue
Aquatics Swimming heat 10:30-12:00 Tollcross National Swimming Centre
 Swimming semi-final, final 19:00-21:15 Tollcross National Swimming Centre
Badminton Preliminary 09:00-12:30 Emirates Area
 Quarter-final 18:30-22:30 Emirates Area
Boxing Preliminaries 13:00-17:00 & 18:30-22:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Cycling Track qualification, quarter-final & semi-final 11:00-13:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
 Track semi-final & final 16:00-19:30 Sir Chris Hoy Velodrome
Gymnastics Rhythmic final 09:30-12:30 The SSE Hydro
Hockey Preliminaries 09:00-12:30 & 14:00-17:30 Glasgow National Hockey Centre
Judo Preliminary 10:00-16:00 Glasgow National Hockey Centre
 Final 18:00-20:45 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Lawn Bowls Preliminary, final 08:45-15:00 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
 Quarter-final 16:45-19:45 Kelvingrove Lawn Bowls Centre
Netball Preliminaries 09:30-13:00 & 15:00-20:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Rugby Sevens Preliminaries 10:30-15:00 & 18:00-22:30 Ibrox Stadium
Shooting Qualification, final 08:45-18:00 Barry Buddon Shooting Centre
Squash Preliminaries, quarter-final 12:30-16:30 Scotstoun Sports Campus
Table Tennis Classification, quarter-final 09:30-14:30 Scotstoun Sports Campus
 Classification, quarter-final, semi-final 16:00-21:00 Scotstoun Sports Campus
Triathlon Final 12:30-14:30 Strathclyde Country Park
Weightlifting Preliminary 10:00-12:00 Clyde Auditorium
 Finals 15:30-18:00 & 19:30-22:00 Clyde Auditorium
Sports Event Time Venue
Aquatics Swimming heat 10:30-12:30 Tollcross National Swimming Centre & Royal Commonwealth Pool
 Swimming semi-final, final 19:00-21:15 Tollcross National Swimming Centre & Royal Commonwealth Pool
Athletics Marathon final 09:00-13:00 Glasgow City Marathon Course & Hampden Park Stadium
 Track & field preliminary, final 14:30-18:00 Glasgow City Marathon Course & Hampden Park Stadium
Badminton Semi-finals 09:00-13:00 & 18:30-22:30 Emirates Area
Boxing Preliminaries 13:00-17:00 & 18:30-22:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Cycling Track qualification, semi-final & final 15:00-19:30 Emirates Arena & Sir Chris Hoy Velodrome
Hockey Preliminaries 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30 Glasgow National Hockey Centre
Lawn Bowls Preliminary, semi-final & final 08:45-15:45 Glasgow National Hockey Centre
 Preliminary, final 17:30-20:45 Kelvingrove Lawn Bowls Centre
Netball Preliminaries 09:30-13:00 & 17:00-20:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Rugby Sevens Classification, quarter-final 10:30-14:15 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
 Classification, semi-final. final 17:15-22:30 Ibrox Stadium
Shooting Qualification, final 09:00-18:00 Barry Buddon Shooting Centre
Squash Preliminaries, semi-final 13:00-16:30 Barry Buddon Shooting Centre
 Semi-final 18:00-20:30 Scotstoun Sports Campus
Table Tennis Final 09:30-15:00 Scotstoun Sports Campus
 Semi-final 16:30-21:30 Scotstoun Sports Campus
Weightlifting Preliminary 10:00-12:00 Scotstoun Sports Campus
 Finals 15:30-18:00 & 19:30-22:00 Clyde Auditorium
Sports Event Time Venue
Aquatics Swimming heat 10:30-12:00  
 Swimming semi-final, final 19:00-21:15 Tollcross National Swimming Centre
Athletics Track & field preliminary, final 10:00-13:00  
 Track & field preliminary, semi-final, final 19:00-22:00 Hampden Park Stadium
Badminton Finals 09:00-13:00 & 15:00-19:15 Emirates Area
Boxing Preliminaries 13:00-17:00 & 18:30-22:45 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Gymnastics Artistic qualification 13:30-16:00  
 Artistic qualification 19:00-21:30 The SSE Hydro
Hockey Preliminaries 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30 Glasgow National Hockey Centre
Lawn Bowls Preliminary, final 08:45-16:00  
 Preliminary 17:45-20:00 Kelvingrove Lawn Bowls Centre
Netball Preliminaries 09:30-13:00 & 17:00-20:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Shooting Qualification, final 08:30-18:30 Barry Buddon Shooting Centre
Squash Final 12:00-17:00 Scotstoun Sports Campus
Table Tennis Final 11:00-16:30 Scotstoun Sports Campus
Weightlifting Preliminary 10:00-12:00 Clyde Auditorium
 Finals 15:30-18:00 & 19:30-22:00 Clyde Auditorium
Sports Event Time Venue
Aquatics Swimming heat 10:30-11:45  
 Swimming final 19:00-21:30 Tollcross National Swimming Centre
Athletics Track & field preliminary, final 10:00-13:15  
 Track & field semi-final, final 19:00-22:30 Hampden Park Stadium
Badminton Preliminaries 09:00-15:00 & 16:30-22:30 Emirates Area
Boxing Preliminary, quarter-finals 13:00-17:00 & 18:30-22:45 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Cycling Mountain bike final 11:30-16:00 Cathkin Braes Mountain Bike Trail
Gymnastics Artistic qualification 12:00-14:30  
 Artistic final 16:30-19:30 The SSE Hydro
Hockey Preliminaries 09:00-12:30 & 14:00-17:30 Glasgow National Hockey Centre
Lawn Bowls Preliminary 08:45-14:00  
 Preliminary 15:45-21:00 Kelvingrove Lawn Bowls Centre
Netball Preliminaries 09:30-13:00 & 17:00-20:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Shooting Qualification, final 08:30-18:30 Barry Buddon Shooting Centre
Squash Preliminaries 11:30-16:00 & 17:30-21:00 Scotstoun Sports Campus
Table Tennis Qualification 09:30-14:30 & 16:00-21:00 Scotstoun Sports Campus
Weightlifting Finals 15:30-18:00 & 19:30-22:00 Clyde Auditorium
Wrestling Preliminaries 10:00 - 12:30  
 Finals 16:30 - 18:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Sports Event Time Venue
Aquatics Diving preliminary, final 10:00-12:45  
 Diving final 18:00-20:45 Royal Commonwealth Pool
Athletics Track & field preliminary, semi-finals, finals 10:00-13:00 & 19:00-22:15 Hampden Park Stadium
Badminton Preliminaries 09:00-15:00 & 16:30-22:00 Emirates Area
Boxing Quarter-finals 13:00-17:15 & 18:30-22:45 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Gymnastics Artistic final 13:00-16:30  
 Artistic final 18:30-22:00 The SSE Hydro
Hockey Preliminaries 09:00-12:30 & 14:00-17:30 Glasgow National Hockey Centre
Lawn Bowls Preliminary 08:45-14:00  
 Preliminary, quarter-final & semi-final 15:45-18:45 Kelvingrove Lawn Bowls Centre
Netball Preliminaries 09:30-13:00 & 17:00-20:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Squash Preliminaries 11:30-16:00 & 17:30-21:00 Scotstoun Sports Campus
Table Tennis Preliminaries 09:30-14:30 & 16:00-21:30 Scotstoun Sports Campus
Weightlifting Finals 15:30-18:00 & 19:30-22:00 Clyde Auditorium
Wrestling Preliminaries 10:00 - 12:30  
 Finals 16:30 - 18:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Sports Event Time Venue
Aquatics Diving preliminary 10:00-13:00  
 Diving final 18:00-21:30 Royal Commonwealth Pool
Athletics Track & field preliminary, semi-final, final 19:00-22:30 Hampden Park Stadium
Badminton Preliminaries 13:00-17:00 & 18:30-22:30 Emirates Area
Cycling Time trial final 10:00-15:30 Glasgow City Cycling Time Trial & Road Race Courses
Gymnastics Artistic final 15:00-19:00 The SSE Hydro
Hockey Preliminaries 09:00-12:30 & 14:00-17:30  
 Classification 19:00-23:00 Glasgow National Hockey Centre
Lawn Bowls Quarter, semi-final & final 08:45-15:45  
 Semi-final & final 17:30-20:45 Kelvingrove Lawn Bowls Centre
Netball Classification 17:00-21:00 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Squash Preliminary, quarter-finals 11:30-16:00 & 17:30-21:00 Scotstoun Sports Campus
Table Tennis Preliminary 09:30-14:30  
 Preliminary, quarter-final 16:00-21:30 Scotstoun Sports Campus
Weightlifting Final 15:30-18:00 Clyde Auditorium
Wrestling Preliminaries 10:00-12:30  
 Finals 16:30-18:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Sports Event Time Venue
Aquatics Diving preliminary, final 10:00-12:15  
 Diving final 18:00-20:30 Royal Commonwealth Pool
Athletics Track & field preliminary, final 19:00-22:30 Hampden Park Stadium
Badminton Quarter-finals 13:30-16:30 & 18:30-21:30 Emirates Area
Boxing Semi-finals 13:00-16:30 & 18:30-22:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Gymnastics Artistic final 14:00-18:00 The SSE Hydro
Hockey Classification, semi-final 10:00-16:15  
 Classification 18:00-22:00 Glasgow National Hockey Centre
Lawn Bowls Finals 08:45-16:00 & 17:45-21:00 Kelvingrove Lawn Bowls Centre
Netball Classification 09:30-13:30 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Squash Preliminary, semi-finals 11:30-16:00 & 17:30-21:00 Scotstoun Sports Campus
Table Tennis Preliminary, quarter-final, semi-final 09:30-14:30  
 Quarter-final, final 16:00-21:30 Scotstoun Sports Campus
Sports Event Time Venue
Aquatics Diving preliminary, final 10:00-13:00  
 Diving final 18:00-21:15 Royal Commonwealth Pool
Athletics Track & field final 19:00-22:30 (Hampden Park Stadium
Badminton Semi-final 09:00-14:00  
 Final 17:00-22:00 Emirates Area
Boxing Semi-finals 14:00-17:30 & 19:00-22:00 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Cycling Road Race final 08:30 - 17:00 Glasgow City Cycling Time Trial & Road Race Courses
Hockey Classification, semi-final 10:00-16:15  
 Final 18:00-22:30 Glasgow National Hockey Centre
Netball Semi-final 10:00-14:00 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Squash Semi-final, final 11:30-17:00 Scotstoun Sports Campus
Table Tennis Semi-final, final 09:30-14:30  
 Final 16:00-20:30 Scotstoun Sports Campus
Weightlifting Powerlifting finals 10:00-12:30, 14:00-16:30 & 18:00-20:30 Clyde Auditorium
Sports Event Time Venue
Badminton Final 10:00-16:00 Emirates Area
Cycling Time trial & road race final 08:30-17:00 Emirates Arena & Sir Chris Hoy Velodrome
Hockey Final 10:00-14:30 Glasgow National Hockey Centre
Netball Final 10:00-15:00 Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct
Squash Final 11:30-16:00 Scotstoun Sports Campus


Going through this schedule will help you understand the entire itinerary of the upcoming Commonwealth Games.

Beginning from 23 July 2014 till 3 August 2014, the 20th Commonwealth Games at Glasgow, Scotland, will see more than 6,000 athletes participate in 17 sports and 261 different events, coming from 70 countries. 22 para-sport categories will also be contested in the following sports - Athletics, Swimming, Cycling, Weightlifting and Lawn Bowls.

From the previous edition at Delhi, two events, Archery and Lawn Tennis have been removed from the itinerary, while Triathlon and Judo have been brought back for the first time since 2006 and 2002, respectively. Some other disciplines from specific sports have been removed from the 2010 edition, such as the walking events in athletics, synchronized swimming and Greco-Roman wrestling. Medal events in Shooting have also been dropped to 19 from the earlier figure of 44.

Other new events on the program for the first time are Women's Boxing, Triathlon mixed relay event, Para-track Cycling, and Mountain Biking (to be contested for the first time since 2006).


For further info please get in touch with
Bill Spicer Executive VP, MapXL
For US Queries
  (408) 637-0064   bill@mapxl.com

-->