Quantcast
Maps of World
Current, Credible, Consistent
World Map / Sports Events / Olympics / Olympic Athletes - Rio 2016 Summer Olympics / Great Britain Athletes at the 2016 Summer Olympics

Great Britain Athletes at the 2016 Summer Olympics


Great Britain Medal Count (Tally) 2016 Olympics



Rank Country Country Name Gold Silver Bronze Total

Great Britain will competing at the 2016 Summer Olympics to be held in Rio de Janeiro from August 5 to 21, 2016. The British athletes have participated in every Olympics of the modern era.

278 British athletes will participate in the 2016 Summer Olympics and compete in 21 sports.

As a preparation for the Rio Olympic Games, Great Britain will be seen competing in a series of rugby international sevens tournament. The head coach of the men's team, Simon Amor, will name a training squad in May. A men's and a women's final 12 will be announced in July.

Some of the games in which Great Britain will participate include athletics, fencing, field hockey (both men and women), equestrian, rugby seven, shooting, and swimming.

Great Britain will not send teams for football, volleyball, handball, rhythmic gymnastics and men's basketball.

Host of the 2012 London Olympics, Great Britain witnessed a participation of 541 athletes, of which 279 were men and 262 were women. Great Britain had bagged 65 medals, which included 29 gold, 17 silver, and 19 bronze.

The 2016 Games in Numbers

  • Sports : 31
  • Athletes Participating : 372
  • Events : 196

List of Great Britain Competitors Participating in the Rio Games

SportMenWomenTotal
Archery112
Athletics413980
Badminton448
Boxing10212
Canoeing5712
Cycling161026
Diving5611
Equestrian7512
Fencing303
Field hockey161632
Golf224
Gymnastics6713
Judo347
Modern pentathlon224
Rowing281543
Rugby sevens121224
Sailing8715
Shooting336
Swimming161228
Synchronized swimming22
Table tennis303
Taekwondo224
Tennis527
Triathlon336
Weightlifting112
Total202164366


Great Britain Olympic Team at the 2016 Rio Olympics



Athlete Name SportsEventGender
Patrick HustonArcheryMen's individualMen
Naomi FolkardArcheryWomen's individualWomen
James DasaoluTrack & road events100 mMen
James EllingtonTrack & road events100 mMen
Chijindu UjahTrack & road events100 mMen
Adam GemiliTrack & road events200 mMen
Nethaneel Mitchell-BlakeTrack & road events200 mMen
Danny TalbotTrack & road events200 mMen
Matthew Hudson-SmithTrack & road events400 mMen
Martyn RooneyTrack & road events400 mMen
Rabah YousifTrack & road events400 mMen
Elliot GilesTrack & road events800 mMen
Michael RimmerTrack & road events800 mMen
Charlie GriceTrack & road events1500 mMen
Chris O'HareTrack & road events1500 mMen
Andrew ButchartTrack & road events5000 mMen
Mo FarahTrack & road events5000 mMen
Tom FarrellTrack & road events5000 mMen
Mo FarahTrack & road events10000 mMen
Ross MillingtonTrack & road events10000 mMen
Andy VernonTrack & road events10000 mMen
Laurence ClarkeTrack & road events110 m hurdlesMen
Andrew PozziTrack & road events110 m hurdlesMen
Jack GreenTrack & road events400 m hurdlesMen
Sebastian RodgerTrack & road events400 m hurdlesMen
Rob MullettTrack & road events3000 m steeplechaseMen
James Dasaolu, James Ellington, Chijindu Ujah, Adam Gemili, Danny Talbot, Nethaneel Mitchell-Blake, Richard Kilty, Ojie Edoburun, Harry Aikines-AryeeteyTrack & road events4 × 100 m relayMen
Matthew Hudson-Smith, Rabah Yousif, Martyn Rooney, Jack Green, Delano Williams, Nigel Levine, Jarryd DunnTrack & road events4 × 400 m relayMen
Callum HawkinsTrack & road eventsMarathonMen
Derek HawkinsTrack & road eventsMarathonMen
Tsegai TeweldeTrack & road eventsMarathonMen
Tom BosworthTrack & road events20 km walkMen
Dominic KingTrack & road events50 km walkMen
Chris BakerField eventsHigh jumpMen
Robbie GrabarzField eventsHigh jumpMen
Luke CuttsField eventsPole vaultMen
Greg RutherfordField eventsLong jumpMen
Chris BennettField eventsHammer throwMen
Nick MillerField eventsHammer throwMen
Mark DryField eventsHammer throwMen
Desiree HenryTrack & road events100 mWomen
Daryll NeitaTrack & road events100 mWomen
Asha PhilipTrack & road events100 mWomen
Dina Asher-SmithTrack & road events200 mWomen
Jodie WilliamsTrack & road events200 mWomen
Seren Bundy-DaviesTrack & road events400 mWomen
Emily DiamondTrack & road events400 mWomen
Christine OhurouguTrack & road events400 mWomen
Shelayna Oskan-ClarkeTrack & road events800 mWomen
Lynsey SharpTrack & road events800 mWomen
Laura MuirTrack & road events1500 mWomen
Laura WeightmanTrack & road events1500 mWomen
Eilish McColganTrack & road events5000 mWomen
Stephanie TwellTrack & road events5000 mWomen
Laura WhittleTrack & road events5000 mWomen
Jess AndrewsTrack & road events10000 mWomen
Jo PaveyTrack & road events10000 mWomen
Beth PotterTrack & road events10000 mWomen
Cindy OfiliTrack & road events100 m hurdlesWomen
Tiffany PorterTrack & road events100 m hurdlesWomen
Eilidh DoyleTrack & road events400 m hurdlesWomen
Lennie WaiteTrack & road events3000 m steeplechaseWomen
Daryll Neita, Asha Philip, Desiree Henry, Dina Asher-Smith, Bianca Williams, Ashleigh Nelson, Louise BloorTrack & road events4 × 100 m relayWomen
Seren Bundy-Davies, Emily Diamond, Eilidh Doyle, Anyika Onuora, Christine Ohuruogu, Margaret Adeoye, Kelly MasseyTrack & road events4 × 400 m relayWomen
Alyson DixonTrack & road eventsMarathonWomen
Sonia SamuelsTrack & road eventsMarathonWomen
Shara ProctorField eventsLong jumpWomen
Jazmin SawyersField eventsLong jumpWomen
Lorraine UgenField eventsLong jumpWomen
Morgan LakeField eventsHigh jumpWomen
Holly BradshawField eventsPole vaultWomen
Jade LallyField eventsDiscus throwWomen
Sophie HitchonField eventsHammer throwWomen
Jessica Ennis-HillField eventsResultCombined events - Heptathlon
Jessica Ennis-HillField eventsPointsCombined events - Heptathlon
Katarina Johnson-ThompsonField eventsResultCombined events - Heptathlon
Katarina Johnson-ThompsonField eventsPointsCombined events - Heptathlon
Rajiv OusephBadmintonMen's singlesmen's and women's
Marcus Ellis, Chris LangridgeBadmintonMen's doublesmen's and women's
Kirsty GilmourBadmintonWomen's singlesmen's and women's
Heather Olver, Lauren SmithBadmintonWomen's doublesmen's and women's
Chris Adcock, Gabrielle AdcockBadmintonMixed doublesmen's and women's
Galal YafaiBoxingLight flyweightMen
Muhammad AliBoxingFlyweightMen
Qais AshfaqBoxingBantamweightMen
Joseph CordinaBoxingLightweightMen
Pat McCormackBoxingLight welterweightMen
Josh KellyBoxingWelterweightMen
Antony FowlerBoxingMiddleweightMen
Joshua BuatsiBoxingLight heavyweightMen
Lawrence OkolieBoxingHeavyweightMen
Joseph JoyceBoxingSuper heavyweightMen
Nicola AdamsBoxingFlyweightWomen
Savannah MarshallBoxingMiddleweightWomen
David FlorenceCanoeingMen's C-1Women
David Florence, Richard HounslowCanoeingMen's C-2Women
Joe ClarkeCanoeingMen's K-1Women
Fiona PennieCanoeingWomen's K-1Women
Liam HeathSprintK-1 200 mMen
Liam Heath, Jon SchofieldSprintK-2 200 mMen
Rachel CawthornSprintK-1 500 mWomen
Jessica WalkerSprintK-1 200 mWomen
Lani Belcher, Angela HannahSprintK-2 500 mWomen
Rachel Cawthorn, Louisa Gurski, Rebeka Simon, Jessica WalkerSprintK-4 500 mWomen
Chris FroomeCyclingRoad raceMen
Chris FroomeCyclingTime trialMen
Steve CummingsCyclingRoad raceMen
Ian StannardCyclingRoad raceMen
Geraint ThomasCyclingRoad raceMen
Adam YatesCyclingRoad raceMen
Lizzie ArmitsteadCyclingRoad raceWomen
Nikki HarrisCyclingRoad raceWomen
Emma PooleyCyclingRoad raceWomen
Emma PooleyCyclingTime trialWomen
Jason KennyTrack Cycling (Sprint)Men's sprintMen
Callum SkinnerTrack Cycling (Sprint)Men's sprintMen
Philip Hindes, Jason Kenny, Callum SkinnerTrack Cycling (Sprint)Men's team sprintMen
Becky JamesTrack Cycling (Sprint)Women's sprintWomen
Katy MarchantTrack Cycling (Sprint)Women's sprintWomen
Steven Burke, Mark Cavendish, Ed Clancy, Owain Doull, Bradley WigginsPursuitMen's team pursuitMen
Katie Archibald, Elinor Barker, Ciara Horne, Joanna Rowsell, Laura TrottPursuitWomen's team pursuitWomen
Jason KennyKeirinMen's keirinMen
Callum SkinnerKeirinMen's keirinMen
Becky JamesKeirinWomen's keirinWomen
Mark CavendishOmniumMen's omniumMen
Laura TrottOmniumWomen's omniumWomen
Grant FergusonMountain bikingMen's cross-countryMen
Kyle EvansBMXMen's BMXMen
Liam PhillipsBMXMen's BMXMen
Jack LaugherDiving3 m springboardMen
Freddie WoodwardDiving3 m springboardMen
Tom DaleyDiving10 m platformMen
Jack Laugher, Chris MearsDiving3 m synchronised springboardMen
Tom Daley, Daniel GoodfellowDiving10 m synchronised platformMen
Rebecca GallantreeDiving3 m springboardWomen
Grace ReidDiving3 m springboardWomen
Sarah BarrowDiving10 m platformWomen
Tonia CouchDiving10 m platformWomen
Alicia Blagg, Rebecca GallantreeDiving3 m synchronized springboardWomen
Tonia Couch, Lois ToulsonDiving10 m synchronized platformWomen
Fiona BigwoodEquestrianIndividualDressage
Charlotte DujardinEquestrianIndividualDressage
Carl HesterEquestrianIndividualDressage
Spencer WiltonEquestrianIndividualDressage
Fiona Bigwood, Charlotte Dujardin, Carl Hester, Spencer WiltonEquestrianTeamDressage
William Fox-PittEquestrianIndividualEventing
Pippa FunnellEquestrianIndividualEventing
Kitty KingEquestrianIndividualEventing
Gemma TattersallEquestrianIndividualEventing
William Fox-Pitt, Pippa Funnell, Kitty King, Gemma TattersallEquestrianTeamEventing
Ben MaherJumpingIndividual Eventing
Nick SkeltonJumpingIndividual Eventing
John WhitakerJumpingIndividual Eventing
Michael WhitakerJumpingIndividual Eventing
Ben Maher, Nick Skelton, John Whitaker, Michael WhitakerJumpingTeamEventing
James DavisFencingMen's foilEventing
Laurence HalstedFencingMen's foilEventing
Richard KruseFencingMen's foilEventing
James Davis, Laurence Halsted, Richard Kruse, Marcus MepsteadFencingMen's team foilEventing
Justin RoseGolfMen'sEventing
Danny WillettGolfMen'sEventing
Charley HullGolfWomen'sEventing
Catriona MatthewGolfWomen'sEventing
Brinn BevanArtisticTeamMen
Louis SmithArtisticTeamMen
Kristian ThomasArtisticTeamMen
Max WhitlockArtisticTeamMen
Nile WilsonArtisticTeamMen
Ellie DownieArtisticTeamWomen
Rebecca DownieArtisticTeamWomen
Claudia FragapaneArtisticTeamWomen
Ruby HarroldArtisticTeamWomen
Amy TinklerArtisticTeamWomen
Nathan BaileyTrampolineMen'sMen
Bryony PageTrampolineWomen'sWomen
Katherine DriscollTrampolineWomen'sWomen
Ashley McKenzieJudo−60 kgMen
Colin OatesJudo−66 kgMen
Benjamin FletcherJudo−100 kgMen
Nekoda Smythe-DavisJudo−57 kgWomen
Alice SchlesingerJudo−63 kgWomen
Sally ConwayJudo−70 kgWomen
Natalie PowellJudo−78 kgWomen
Joe ChoongModern pentathlonMen'sMen
Jamie CookeModern pentathlonMen'sMen
Kate FrenchModern pentathlonWomen'sWomen
Samantha MurrayModern pentathlonWomen'sWomen
Alan CampbellRowingSingle scullsMen
Stewart Innes, Alan SinclairRowingPairMen
John Collins, Jonathan WaltonRowingDouble scullsMen
Richard Chambers, Will FletcherRowingLightweight double scullsMen
Alex Gregory, Constantine Louloudis, George Nash, Mohamed SbihiRowingFourMen
Mark Aldred, Chris Bartley, Peter Chambers, Jono CleggRowingLightweight fourMen
Angus Groom, Peter Lambert, Sam Townsend, Graeme ThomasRowingQuadruple scullsMen
Paul Bennett, Scott Durant, Matt Gotrel, Matt Langridge, Tom Ransley, Pete Reed, William Satch, Andrew Triggs-Hodge, Phelan Hill (cox)RowingEightMen
Helen Glover, Heather StanningRowingPairWomen
Katherine Grainger, Victoria ThornleyRowingDouble scullsWomen
Katherine Copeland, Charlotte TaylorRowingLightweight double scullsWomen
Karen Bennett, Olivia Carnegie-Brown, Jessica Eddie, Katie Greves, Frances Houghton, Zoe Lee, Polly Swann, Melanie Wilson, Zoe De Toledo (cox)RowingEight Women
Nick DempseySailingRS:XMen
Nick ThompsonSailingLaserMen
Giles ScottSailingFinnMen
Chris Grube, Luke PatienceSailing470Men
Dylan Fletcher, Alain SignSailing49erMen
Bryony ShawSailingRS:XWomen
Alison YoungSailingLaser RadialWomen
Saskia Clark, Hannah MillsSailing470Women
Sophie Ainsworth, Charlotte DobsonSailing49erFXWomen
Ben Saxton, Nicola GrovesSailingNacra 17Mixed
Tim KnealeShootingDouble trapMen
Edward LingShootingTrapMen
Steven ScottShootingDouble trapMen
Elena AllenShootingSkeetWomen
Amber HillShootingSkeetWomen
Jennifer McIntoshShooting10 m air rifleWomen
Jennifer McIntoshShooting50 m rifle 3 positionsWomen
Craig BensonSwimming200 m breaststrokeMen
Jack BurnellSwimming10 km open waterMen
James GuySwimming200 m freestyleMen
James GuySwimming400 m freestyleMen
James GuySwimming100 m butterflyMen
Cameron KurleSwimming200 m freestyleMen
Max LitchfieldSwimming400 m individual medleyMen
Ieuan LloydSwimming200 m individual medleyMen
Stephen MilneSwimming400 m freestyleMen
Stephen MilneSwimming1500 m freestyleMen
Ross MurdochSwimming100 m breaststrokeMen
Adam PeatySwimming100 m breaststrokeMen
Benjamin ProudSwimming50 m freestyleMen
Benjamin ProudSwimming100 m freestyleMen
Duncan ScottSwimming100 m freestyleMen
Timothy ShuttleworthSwimming1500 m freestyleMen
Chris Walker-HebbornSwimming100 m backstrokeMen
Daniel WallaceSwimming200 m individual medleyMen
Andrew WillisSwimming200 m breaststrokeMen
James Guy, Stephen Milne, Robbie Renwick, Duncan Scott, Cameron Kurle*, Ieuan Lloyd*, Daniel Wallace*Swimming4 × 200 m freestyle relayMen
James Guy, Adam Peaty, Duncan Scott, Chris Walker-HebbornSwimming4 × 100 m medley relayMen
Jazmin CarlinSwimming400 m freestyleWomen
Jazmin CarlinSwimming800 m freestyleWomen
Georgia CoatesSwimming200 m freestyleWomen
Georgia DaviesSwimming100 m backstrokeWomen
Eleanor FaulknerSwimming200 m freestyleWomen
Francesca HalsallSwimming50 m freestyleWomen
Camilla HattersleySwimming800 m freestyleWomen
Hannah MileySwimming200 m individual medleyWomen
Hannah MileySwimming400 m individual medleyWomen
Siobhan-Marie O'ConnorSwimming200 m individual medleyWomen
Keri-Anne PayneSwimming10 km open waterWomen
Molly RenshawSwimming100 m breaststrokeWomen
Molly RenshawSwimming200 m breaststrokeWomen
Chloe TuttonSwimming100 m breaststrokeWomen
Chloe TuttonSwimming200 m breaststrokeWomen
Aimee WillmottSwimming200 m butterflyWomen
Aimee WillmottSwimming400 m individual medleyWomen
Jazmin Carlin, Georgia Coates, Eleanor Faulkner, Camilla HattersleySwimming4 × 200 m freestyle relayWomen
Georgia Davies, Francesca Halsall, Siobhan-Marie O'Connor, Chloe TuttonSwimming4 × 100 m medley relayWomen
Katie Clark, Olivia FedericiSynchronized swimmingDuetWomen
Paul DrinkhallTable tennisMen's singlesMen
Liam PitchfordTable tennisMen's singlesMen
Paul Drinkhall, Liam Pitchford, Sam WalkerTable tennisMen's teamMen
Lutalo MuhammadTaekwondoMen's −80 kgMen
Mahama ChoTaekwondoMen's +80 kgMen
Jade JonesTaekwondoWomen's −57 kgMen
Bianca WalkdenTaekwondoWomen's +67 kgMen
Kyle EdmundTennisSinglesMen
Andy MurrayTennisSinglesMen
Colin Fleming, Dominic InglotTennisDoublesMen
Andy Murray, Jamie MurrayTennisDoublesMen
Johanna KontaTennisSinglesWomen
Heather WatsonTennisSinglesWomen
Johanna Konta, Heather WatsonTennisDoublesWomen
Gordon BensonTriathlonMen'sMen
Alistair BrownleeTriathlonMen'sMen
Jonathan BrownleeTriathlonMen'sMen
Vicky HollandTriathlonWomen'sWomen
Helen JenkinsTriathlonWomen'sWomen
Non StanfordTriathlonWomen'sWomen
Sonny WebsterWeightliftingMen's −94 kgMen
Rebekah TilerWeightliftingWomen's −69 kgWomen


Last Updated On : August 08, 2016

Great Britain Medals Table

Olympic GamesGoldSilverBronze
Sochi 2014 Winter Games112
London 2012 Summer Games372220
Vancouver 2010 Winter Games100
Beijing 2008 Summer Games191315
Turin 2006 Winter Games010
Athens 2004 Summer Games9912
Salt Lake City 2002 Winter Games101
Sydney 2000 Summer Games11107
Nagano 1998 Winter Games001
Atlanta 1996 Summer Games186
Lillehammer 1994 Winter Games002
Barcelona 1992 Summer Games5313
Seoul 1988 Summer Games7109
Sarajevo 1984 Winter Games100
Los Angeles 1984 Summer Games51121
Lake Placid 1980 Winter Games100
Moscow 1980 Summer Games579
Innsbruck 1976 Winter Games100
Montreal 1976 Summer Games355
Munich 1972 Summer Games459
Mexico 1968 Summer Games553
Innsbruck 1964 Winter Games100
Tokyo 1964 Summer Games4122
Rome 1960 Summer Games2612
Melbourne / Stockholm 1956 Summer Games6711
Helsinki 1952 Summer Games128
Oslo 1952 Winter Games100
London 1948 Summer Games3146
St. Moritz 1948 Winter Games003
Berlin 1936 Summer Games463
Garmisch-Partenkirchen 1936 Winter Games111
Los Angeles 1932 Summer Games475
Amsterdam 1928 Summer Games397
St. Moritz 1928 Winter Games001
Paris 1924 Summer Games101311
Chamonix 1924 Winter Games112
Antwerp 1920 Summer Games131513
Stockholm 1912 Summer Games101416
London 1908 Summer Games504433
St Louis 1904 Summer Games110
Paris 1900 Summer Games1469
Athens 1896 Summer Games232

Olympic Athletes - Rio 2016 Summer Olympics



Team USA defeated team Serbia to win its third straight basketball gold medal in Men’s Basketball tournament. The winning team’s coach Mike Krzyzewski was utmost delighted with his team’s victory on the final day of Rio 2016 Olympic Games. USA won by a 19-15 lead and this is their 25th straight victory at the Olympic Games in addition to the 15th straight victory in the basketball tournament. 

Mo Farah of Great Britain has bagged the gold by winning the 5000 meters final and completed the double double. According to media reports, with this victory Farah has become the second man in the history of Olympics to be able to successfully defend his 5000 and 10000 Olympic championships. His victory is being hailed on Twitter with some calling him the greatest long distance runner of all time. Meanwhile, the silver medal has gone to Paul Kipkemoi Chelimo and Dejen Gebremeskel of Ethiopia has bagged the bronze.

In the women's event, Caster Semenya of South Africa won the Olympic gold in the 800m. She won in one minute 55.28 seconds.  Francine Niyonsaba of Burundi won the silver medal and Kenya's Margaret Nyairera Wambui bagged the bronze.

Chen Long of China has taken gold medal in the Rio Olympics 2016 after defeating Lee Chong Wei of Malaysia, who has won a silver in men’s badminton today. Lee was facing pressure not to lose the match. He beat Lin Dan of China in the semi-final. Lee and Lin, both are considered to be the best players of their time. With Lee’s defeat, Malaysia has missed out the chance of getting an Olympic gold medal.

 

Italy came up with a win and is heading to men's volleyball final against Brazil, after defeating USA. The US men's volleyball team tried all their survival skills, but could not stand in front of Italy. The winning team's thriller was 30-28, 26-28, 9-25, 25-22, 15-9. After it was over, US coach John Speraw said that the team was not skilled enough and they did not execute on some of the opportunities, which Italy flawlessly did

French boxer Estelle Mossely celebrated her 24th birthday by winning a gold medal in Women’s lightweight boxing championship. She defeated China’s Yin Junhua after the end of four rounds that had the two defending champions leveled on the scorecards of three judges. The bronze medals were earned by Mira Potkonen of Finland and Anastasia Beliakova of Russia.

FAQs and Answers on History and Geography

For further info please get in touch with
Bill Spicer Executive VP, MapXL
For US Queries
  (408) 637-0064   bill@mapxl.com

-->