Quantcast
Maps of World
Current, Credible, Consistent
World Map / Sports Events / Olympics / Olympic Athletes - Rio 2016 Summer Olympics / Canadian Athletes at the 2016 Summer Olympics

Canadian Athletes at the 2016 Summer Olympics


Canada Medal Count (Tally) 2016 Olympics



Rank Country Country Name Gold Silver Bronze Total

Canada is scheduled to compete at the 2016 Rio Olympics in Rio de Janeiro, Brazil, from August 5 -21, 2016. Canadian athletes have been participating in Summer Olympic Games since 1900. In 2012 London Olympics, the team bagged 18 medals: Gold 1, Silver 5, and Bronze 12.

Canadian Team and their Participation

In 2016 Olympics, a strong contingent of 245 athletics will compete in more than 20 sporting events, including archery, athletics, basketball, boxing, cycling, diving, football, gymnastics, rowing, sailing, swimming, table tennis, and wrestling. Highest participation will be seen in athletics (64), swimming (27), and rowing (22).

With 19 female swimmers qualifying for Rio Olympics, there's a possibility that Canadian women can repeat what Marianne Limpert did in 1996 Summer Games. It was the last time a Canadian athlete secured second place in the women's 200-meter individual medley

According to reports, Canadian athletes will earn $50,000 if they win a gold medal. The silver medalists will get $20,000 and and bronze medalists will receive $10,000.

The 2016 Games in Numbers

  • Sports : 36
  • Athletes Participating : 312
  • Events : 174

List of Canada Competitors Participating in the Rio Games

SportMenWomenTotal
Archery112
Athletics283866
Badminton112
Basketball01212
Boxing123
Canoeing549
Cycling71219
Diving347
Equestrian2810
Fencing325
Field hockey16016
Football01818
Golf224
Gymnastics268
Judo538
Modern pentathlon022
Rowing121426
Rugby sevens01212
Sailing549
Shooting022
Swimming102030
Synchronized swimming22
Table tennis112
Taekwondo011
Tennis224
Triathlon235
Volleyball16420
Weightlifting112
Wrestling268
Total127187314


Canada Olympic Team - 2016 Rio Olympics



Athlete Name SportsEventHorse Gender
Crispin DuenasArcheryMen's individual Men
Georcy-Stéphanie PicardArcheryWomen's individual Women
Aaron BrownTrack & road events100 m Men
Andre De GrasseTrack & road events100 m Men
Akeem HaynesTrack & road events100 m Men
Aaron BrownTrack & road events200 m Men
Andre De GrasseTrack & road events200 m Men
Brendon RodneyTrack & road events200 m Men
Brandon McBrideTrack & road events800 m Men
Anthony RomaniwTrack & road events800 m Men
Nathan BrannenTrack & road events1500 m Men
Charles Philibert-ThiboutotTrack & road events1500 m Men
Mohammed AhmedTrack & road events5000 m Men
Lucas BruchetTrack & road events5000 m Men
Mohammed AhmedTrack & road events10000 m Men
Johnathan CabralTrack & road events110 m hurdles Men
Sekou KabaTrack & road events110 m hurdles Men
Matthew HughesTrack & road events3000 m steeplechase Men
Taylor MilneTrack & road events3000 m steeplechase Men
Chris WinterTrack & road events3000 m steeplechase Men
Mobolade Ajomale, Aaron Brown, Andre De Grasse, Akeem Haynes, Oluwasegun Makinde, Brendon RodneyTrack & road events4 × 100 m relay Men
Reid CoolsaetTrack & road eventsMarathon Men
Eric GillisTrack & road eventsMarathon Men
Evan DunfeeTrack & road events20 km walk Men
Inaki GomezTrack & road events20 km walk Men
Benjamin ThorneTrack & road events20 km walk Men
Mathieu BilodeauTrack & road events50 km walk Men
Evan DunfeeTrack & road events50 km walk Men
Derek DrouinField eventsHigh jump Men
Michael MasonField eventsHigh jump Men
Shawnacy BarberField eventsPole vault Men
Tim NedowField eventsShot put Men
Khamica BinghamTrack & road events100 m Women
Crystal EmmanuelTrack & road events100 m Women
Crystal EmmanuelTrack & road events200 m Women
Kimberly HyacintheTrack & road events200 m Women
Alicia BrownTrack & road events400 m Women
Kendra ClarkeTrack & road events400 m Women
Carline MuirTrack & road events400 m Women
Melissa BishopTrack & road events800 m Women
Jessica SmithTrack & road events800 m Women
Nicole SifuentesTrack & road events1500 m Women
Gabriela StaffordTrack & road events1500 m Women
Hilary StellingwerffTrack & road events1500 m Women
Jessica O'ConnellTrack & road events5000 m Women
Andrea SeccafienTrack & road events5000 m Women
Lanni MarchantTrack & road events10000 m Women
Natasha WodakTrack & road events10000 m Women
Phylicia GeorgeTrack & road events100 m hurdles Women
Nikkita HolderTrack & road events100 m hurdles Women
Angela WhyteTrack & road events100 m hurdles Women
Chanice Chase-TaylorTrack & road events400 m hurdles Women
Noelle MontcalmTrack & road events400 m hurdles Women
Sage WatsonTrack & road events400 m hurdles Women
Maria BernardTrack & road events3000 m steeplechase Women
Erin TeschukTrack & road events3000 m steeplechase Women
Geneviève LalondeTrack & road events3000 m steeplechase Women
Khamica Bingham, Crystal Emmanuel, Phylicia George, Kimberly Hyacinthe, Farah Jacques, Marissa KurtimahTrack & road events4 × 100 m relay Women
Alicia Brown, Chanice Chase-Taylor, Kendra Clarke, Carline Muir, Micha Powell, Sage WatsonTrack & road events4 × 400 m relay Women
Krista DuCheneTrack & road eventsMarathon Women
Lanni MarchantTrack & road eventsMarathon Women
Christabel NetteyField events Long jump Women
Alyxandria TreasureField events High jump Women
Kelsie AhbeField events Pole vault Women
Annika NewellField events Pole vault Women
Alysha NewmanField events Pole vault Women
Brittany CrewField events Shot put Women
Taryn SuttieField events Shot put Women
Elizabeth GleadleField events Javelin throw Women
Heather SteacyField events Hammer throw Women
Brianne Theisen-EatonCombined events - HeptathlonResult Women
Brianne Theisen-EatonCombined events - HeptathlonPoints Women
Martin GiuffreBadmintonMen's singles Men
Michelle LiBadmintonWomen's singles Women
Arthur BiyarslanovBoxingMen's light welterweight Men
Mandy BujoldBoxingWomen's flyweight Women
Ariane FortinBoxingWomen's middleweight Women
Cameron SmedleyCanoeing (Slalom)Men's C-1 Women
Michael TaylerCanoeing (Slalom)Men's K-1 Women
Mark de JongeSprintK-1 200 m Men
Mark OldershawSprintC-1 1000 m Men
Adam van KoeverdenSprintK-1 1000 m Men
Andréanne LangloisSprintK-1 200 m Women
Émilie FournelSprintK-1 500 m Women
Kathleen Fraser, Genevieve OrtonSprintK-2 500 m Women
Émilie Fournel, Kathleen Fraser, Andréanne Langlois, Genevieve OrtonSprintK-4 500 m Women
Antoine DuchesneCyclingRoad race Men
Hugo HouleCyclingRoad race Men
Hugo HouleCyclingTime trial Men
Michael WoodsCyclingRoad race Men
Karol-Ann CanuelCyclingRoad race Women
Karol-Ann CanuelCyclingTime trial Women
Leah KirchmannCyclingRoad race Women
Tara WhittenCyclingRoad race Women
Tara WhittenCyclingTime trial Women
Kate O'BrienTrack (Sprint)Women's sprint Women
Monique SullivanTrack (Sprint)Women's sprint Women
Kate O'Brien, Monique SullivanTrack (Sprint)Women's team sprint Women
Laura Brown, Jasmin Glaesser, Kirsti Lay, Georgia SimmerlingPursuitWomen's team pursuit Women
Hugo BarretteKeirinMen's keirin Men
Kate O'BrienKeirinWomen's keirin Women
Monique SullivanKeirinWomen's keirin Women
Allison BeveridgeOmniumWomen's omnium Women
Léandre BouchardMountain bikingMen's cross-country Women
Raphaël GagnéMountain bikingMen's cross-country Men
Emily BattyMountain bikingWomen's cross-country Men
Catharine PendrelMountain bikingWomen's cross-country Women
Tory NyhaugBMXMen's BMX Women
Philippe GagnéDiving3 m springboard Men
Maxim BouchardDiving10 m platform Men
Vincent RiendeauDiving10 m platform Men
Jennifer AbelDiving3 m springboard Women
Pamela WareDiving3 m springboard Women
Meaghan BenfeitoDiving10 m platform Women
Roseline FilionDiving10 m platform Women
Jennifer Abel, Pamela WareDiving3 m synchronized springboard Women
Meaghan Benfeito, Roseline FilionDiving10 m synchronized platform Women
Megan LaneEquestrianIndividualCaravellaDressage
Belinda TrussellEquestrianIndividualAntonEventing
Rebecca HowardEquestrianIndividualRiddle MasterEventing
Colleen LoachEquestrianIndividualQorry Blue d'ArgougesEventing
Kathryn RobinsonEquestrianIndividualLet It BeeEventing
Jessica PhoenixEquestrianIndividualA Little RomanceEventing
Rebecca Howard, Colleen Loach, Selena O'Hanlon, Jessica PhoenixEquestrianTeam Eventing
Yann CandeleJumpingIndividualFirst Choice 15Eventing
Tiffany FosterJumpingIndividualTripple X IIIEventing
Eric LamazeJumpingIndividualFine Lady 5Eventing
Amy MillarJumpingIndividualHerosEventing
Yann Candele, Tiffany Foster, Eric Lamaze, Amy MillarJumpingTeam Eventing
Maxime Brinck-CroteauFencingMen's épée Eventing
Maximilien van HaasterFencingMen's foil Eventing
Joseph PolossifakisFencingMen's sabre Eventing
Leonora MacKinnonFencingWomen's épée Eventing
Eleanor HarveyFencingWomen's foil Eventing
Graham DeLaetGolfMen's Men
David HearnGolfMen's Men
Brooke HendersonGolfWomen's Women
Alena SharpGolfWomen's Women
Scott MorganArtisticWomen's Women
Ellie BlackArtisticTeam Women
Shallon OlsenArtisticTeam Women
Isabela OnyshkoArtisticTeam Women
Brittany RogersArtisticTeam Women
Rose-Kaying WooArtisticTeam Women
Jason BurnettTrampolineMen's Men
Rosannagh MacLennanTrampolineWomen's Women
Sérgio PessoaJudo-60 kg Men
Antoine BouchardJudo-66 kg Men
Antoine Valois-FortierJudo-81 kg Men
Kyle ReyesJudo-100 kg Men
Ecaterina GuicaJudo-52 kg Women
Catherine Beauchemin-PinardJudo-57 kg Women
Kelita ZupancicJudo-70 kg Women
Melanie McCannModern pentathlonWomen's Women
Donna VakalisModern pentathlonWomen's Women
Will Crothers, Kai Langerfeld, Conlin McCabe, Tim SchrijverRowingFour Men
Brendan Hodge, Maxwell Lattimer, Nicolas Pratt, Eric WoelflRowingLightweight four Men
Julien Bahain, Will Dean, Robert Gibson, Pascal LussierRowingQuadruple sculls Men
Carling ZeemanRowingSingle sculls Women
Nicole Hare, Jennifer MartinsRowingPair Women
Lindsay Jennerich, Patricia ObeeRowingLightweight double sculls Women
Caileigh Filmer, Susanne Grainger, Natalie Mastracci, Cristy Nurse, Lisa Roman, Christine Roper, Antje von, Seydlitz-Kurzbach, Lauren Wilkinson, Lesley Thompson-Willie (cox)RowingEight Women
Lee ParkhillSailingLaser Men
Tom RamshawSailingFinn Men
Graeme Saunders, Jacob SaundersSailing470 Men
Brenda BowskillSailingLaser Radial Women
Danielle Boyd, Erin RafuseSailing49erFX Women
Luke Ramsay, Nikola GirkeSailingNacra 17 mixed
Lynda KiejkoShootingWomen's 10 m air pistol Women
Lynda KiejkoShootingWomen's 25 m pistol Women
Cynthia MeyerShootingWomen's trap Women
Santo CondorelliSwimming50 m freestyle Men
Yuri KisilSwimming50 m freestyle Men
Santo CondorelliSwimming100 m freestyle Men
Yuri KisilSwimming100 m freestyle Men
Ryan CochraneSwimming400 m freestyle Men
Ryan CochraneSwimming1500 m freestyle Men
Javier AcevedoSwimming100 m backstroke Men
Jason BlockSwimming100 m breaststroke Men
Ashton BaumannSwimming200 m breaststroke Men
Santo CondorelliSwimming100 m butterfly Men
Santo Condorelli, Yuri Kisil, Markus Thormeyer, Evan van MoerkerkeSwimming4 × 100 m freestyle relay Men
Javier Acevedo, Jason Block, Santo Condorelli, Mackenzie DarraghSwimming4 × 100 m medley relay Men
Richard WeinbergerSwimming10 km open water Men
Chantal Van LandeghemSwimming50 m freestyle Women
Michelle WilliamsSwimming50 m freestyle Women
Penny OleksiakSwimming100 m freestyle Women
Chantal Van LandeghemSwimming100 m freestyle Women
Brittany MacLeanSwimming200 m freestyle Women
Katerine SavardSwimming200 m freestyle Women
Brittany MacLeanSwimming400 m freestyle Women
Emily OverholtSwimming400 m freestyle Women
Brittany MacLeanSwimming800 m freestyle Women
Dominique BouchardSwimming100 m backstroke Women
Kylie MasseSwimming100 m backstroke Women
Dominique BouchardSwimming200 m backstroke Women
Hilary CaldwellSwimming200 m backstroke Women
Rachel NicolSwimming100 m breaststroke Women
Kierra SmithSwimming100 m breaststroke Women
Martha McCabeSwimming200 m breaststroke Women
Kierra SmithSwimming200 m breaststroke Women
Penny OleksiakSwimming100 m butterfly Women
Noemie ThomasSwimming100 m butterfly Women
Audrey LacroixSwimming200 m butterfly Women
Sydney PickremSwimming200 m individual medley Women
Erika Seltenreich-HodgsonSwimming200 m individual medley Women
Emily OverholtSwimming400 m individual medley Women
Sydney PickremSwimming400 m individual medley Women
Sandrine Mainville, Penny Oleksiak, Chantal Van, Landeghem, Michelle Williams, Taylor Ruck*Swimming4 × 100 m freestyle relay Women
Kennedy Goss, Brittany MacLean, Penny Oleksiak, Katerine SavardSwimming4 × 200 m freestyle relay Women
Kylie Masse, Penny Oleksiak, Kierra Smith, Noemie ThomasSwimming4 × 100 m medley relay Women
Stephanie HornerSwimming10 km open water Women
Jacqueline Simoneau, Karine ThomasSynchronized swimming10 km open water Women
Eugene WangTable tennisMen's singles Men
Zhang MoTable tennisWomen's singles Women
Melissa PagnottaTaekwondoWomen's −67 kg Women
Vasek PospisilTennisMen's singles Men
Daniel Nestor, Vasek PospisilTennisMen's doubles Men
Eugenie BouchardTennisWomen's singles Women
Eugenie Bouchard, Gabriela DabrowskiTennisWomen's doubles Women
Tyler MislawchukTriathlonMen's Men
Andrew YorkeTriathlonMen's Men
Sarah-Anne BraultTriathlonWomen's Women
Amélie KretzTriathlonWomen's Women
Kirsten SweetlandTriathlonWomen's Women
Ben Saxton, Chaim SchalkVolleyballMen's Men
Josh Binstock, Sam SchachterVolleyballMen's Men
Heather Bansley, Sarah PavanVolleyballWomen's Women
Jamie Broder, Kristina ValjasVolleyballWomen's Women
Haislan GarciaWrestling-65 kg Men's freestyle
Korey JarvisWrestling-125 kg Men's freestyle
Jasmine MianWrestling-48 kg Women's freestyle
Jillian GallaysWrestling-53 kg Women's freestyle
Michelle FazzariWrestling-58 kg Women's freestyle
Danielle LappageWrestling-63 kg Women's freestyle
Dorothy YeatsWrestling-69 kg Women's freestyle
Erica WiebeWrestling-75 kg Women's freestyle


Canada Medals Table

Olympic GamesGoldSilverBronze
Sochi 2014 Winter Games10105
London 2012 Summer Games1512
Vancouver 2010 Winter Games1475
Beijing 2008 Summer Games397
Turin 2006 Winter Games7107
Athens 2004 Summer Games463
Salt Lake City 2002 Winter Games737
Sydney 2000 Summer Games338
Nagano 1998 Winter Games654
Atlanta 1996 Summer Games3118
Lillehammer 1994 Winter Games364
Albertville 1992 Winter Games343
Barcelona 1992 Summer Games779
Calgary 1988 Winter Games023
Seoul 1988 Summer Games326
Sarajevo 1984 Winter Games211
Los Angeles 1984 Summer Games111816
Lake Placid 1980 Winter Games011
Innsbruck 1976 Winter Games111
Montreal 1976 Summer Games056
Sapporo 1972 Winter Games010
Munich 1972 Summer Games023
Grenoble 1968 Winter Games111
Mexico 1968 Summer Games131
Innsbruck 1964 Winter Games111
Tokyo 1964 Summer Games121
Squaw Valley 1960 Winter Games211
Rome 1960 Summer Games010
Melbourne / Stockholm 1956 Summer Games213
Cortina d'Ampezzo 1956 Winter Games012
Helsinki 1952 Summer Games120
Oslo 1952 Winter Games101
London 1948 Summer Games012
St. Moritz 1948 Winter Games201
Berlin 1936 Summer Games135
Garmisch-Partenkirchen 1936 Winter Games010
Los Angeles 1932 Summer Games258
Lake Placid 1932 Winter Games115
Amsterdam 1928 Summer Games347
St. Moritz 1928 Winter Games100
Paris 1924 Summer Games031
Chamonix 1924 Winter Games100
Antwerp 1920 Summer Games333
Stockholm 1912 Summer Games323
London 1908 Summer Games2310
St Louis 1904 Summer Games310
Paris 1900 Summer Games101

Last Updated On : August 08, 2016

Olympic Athletes - Rio 2016 Summer Olympics



Team USA defeated team Serbia to win its third straight basketball gold medal in Men’s Basketball tournament. The winning team’s coach Mike Krzyzewski was utmost delighted with his team’s victory on the final day of Rio 2016 Olympic Games. USA won by a 19-15 lead and this is their 25th straight victory at the Olympic Games in addition to the 15th straight victory in the basketball tournament. 

Mo Farah of Great Britain has bagged the gold by winning the 5000 meters final and completed the double double. According to media reports, with this victory Farah has become the second man in the history of Olympics to be able to successfully defend his 5000 and 10000 Olympic championships. His victory is being hailed on Twitter with some calling him the greatest long distance runner of all time. Meanwhile, the silver medal has gone to Paul Kipkemoi Chelimo and Dejen Gebremeskel of Ethiopia has bagged the bronze.

In the women's event, Caster Semenya of South Africa won the Olympic gold in the 800m. She won in one minute 55.28 seconds.  Francine Niyonsaba of Burundi won the silver medal and Kenya's Margaret Nyairera Wambui bagged the bronze.

Chen Long of China has taken gold medal in the Rio Olympics 2016 after defeating Lee Chong Wei of Malaysia, who has won a silver in men’s badminton today. Lee was facing pressure not to lose the match. He beat Lin Dan of China in the semi-final. Lee and Lin, both are considered to be the best players of their time. With Lee’s defeat, Malaysia has missed out the chance of getting an Olympic gold medal.

 

Italy came up with a win and is heading to men's volleyball final against Brazil, after defeating USA. The US men's volleyball team tried all their survival skills, but could not stand in front of Italy. The winning team's thriller was 30-28, 26-28, 9-25, 25-22, 15-9. After it was over, US coach John Speraw said that the team was not skilled enough and they did not execute on some of the opportunities, which Italy flawlessly did

French boxer Estelle Mossely celebrated her 24th birthday by winning a gold medal in Women’s lightweight boxing championship. She defeated China’s Yin Junhua after the end of four rounds that had the two defending champions leveled on the scorecards of three judges. The bronze medals were earned by Mira Potkonen of Finland and Anastasia Beliakova of Russia.

FAQs and Answers on History and Geography

For further info please get in touch with
Bill Spicer Executive VP, MapXL
For US Queries
  (408) 637-0064   bill@mapxl.com

-->